Knihovna má nový software

10.7.2019

Vážení čtenáři, v souvislosti s výměnou knihovního systému dochází k několika změnám:

• Knihy (i časopisy, audioknihy, mapy, hry) si budete moci od 1. září BEZPLATNĚ 2x prodloužit. Seznamte se s postupem, jak si výpůjčky jednoduše prodlužovat přes internet, je uveden v předchozí aktualitě.
  • Prodloužit si je tedy budete moci sami na webu knihovny, případně říci si o prodloužení při osobní návštěvě knihovny, nebo stačí poslat e-mail či SMS. Žádná výpůjčka se neprodlouží automaticky, vždy musíte prodloužení provést sami či o něj požádat!
  • Prodloužit knihy, které má po Vás někdo rezervované, půjde pouze 1x a to o týden.
  • Knihy lze prodloužit nejdříve 14 dní před koncem výpůjční lhůty.
  • Za výpůjčky, které jsou po termínu vrácení a nebyly prodlouženy (případně již prodloužit nejdou), se  bude účtovat zpozdné 1 Kč/1 den/1 výpůjčka (tj. např. 4 výpůjčky vrácené týden po termínu budou za 4x7=28 Kč).
  • Aby Vás sledování termínů nezatěžovalo, budete dostávat 5 dní před termínem vracení e-mailové upozornění. Další dostanete ještě v poslední den, kdy můžete výpůjčky bezplatně vrátit, případně si můžete rychle zařídit prodloužení.
  • Abyste nemuseli na rezervované knihy zbytečně dlouho čekat a oběh knih se urychlil, mohou všichni čtenáři mít rezervace max. na 10 knih a za každou rezervaci bude poplatek 5 Kč. Rezervovat lze nově i knihy, které jsou v knihovně volně k dispozici, tzv. rezervace „z regálu“.
  • Do konce prázdnin probíhá přechodné období, kdy veškeré poplatky, lhůty k vracení atd. se počítají ještě postaru, ale od 1. září budou všechny uvedené změny v platnosti.

Nový knihovní systém KOHA splňuje standardy moderního knihovnictví. Jeho nastavení umožní poskytování nových služeb, spravedlivý přístup při zpoplatňování i požadovanou ochranu osobních údajů. Věříme, že změny budou pro čtenáře přínosné - umožní rychlejší cirkulaci knih a bezplatné prodlužování výpůjček, rozšíří možnosti rezervací i vyhledávání v moderním on-line katalogu.

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem či nejasností. Předem Vám děkujeme za trpělivost po dobu, než se podaří vyřešit všechny problémy a odstranit slabá místa, které přechod do KOHA přinese.