Samizdat a Edice Expedice

24.11.2019

Městská knihovna Žamberk zve na výstavu, která nám připomene, že revoluce v roce 1989 přinesla také svobodu tisku.

V čítárně knihovny je během prosince instalována unikátní výstava Samizdat a Edice Expedice. Doporučujeme ji ke shlédnutí každému, kdo si chce připomenout, v jaké informační a kulturní nesvobodě jsme před revolucí žili. Mnozí spisovatelé, i ve světě uznávaní, nesměli své knihy oficiálně vydávat. Opisy jejich děl se proto šířily prostřednictvím samizdatu, za jehož výrobu a šíření hrozilo trestní stíhání a věznění. Samizdatovou knižní Edici Expedici založili v roce 1975 Václav Havel spolu s filosofkou Daňou Horákovou a literárním kritikem Janem Lopatkou, zapojeni byli také Ivan M. Havel a Olga Havlová. Během let vydali v ilegálních nákladech 232 děl, které se v utajení šířily v kopiích přepisovaných na psacích strojích a ručně vázaných.

Výstava přibližuje Edici Expedici v mnoha zajímavých momentech i unikátních fotografiích.

Za možnost zprostředkovat tuto výstavu i žamberským občanům děkujeme Knihovně Václava Havla, jež nám ji poskytla.

Srdečně zveme k návštěvě knihovny, výstavu si samozřejmě mohou přijít prohlédnout i ti, co nejsou v knihovně registrovaní.

Samizdat a Edice Expedice